01

Nábor

Chcete se stát pražským strážníkem? Tady najdete všechny potřebné informace.

05

Najdi svého strážníka / vozidlo

Zde můžete najít Vašeho okrskáře, nebo zjitit, zda bylo Vaše vozidlo odtaženo

02

Tiskové zprávy

Přehled tiskových zpráv

06

Změna termínu projednání přestupku

Zde si můžete přeobjednat termín pro projednání přestupku.

03

Pražský strážník

Aktuální číslo a archiv časopisu Pražský strážník

04

Pohledávky

Byla Vám uložena pokuta tzv. na „složenku“ a nejste si jisti, zda jste pokutu v řádném termínu zaplatili?

Tiskové zprávy

Sledujte náš instagram

Alkohol, drogy, zákazy řízení a odmítnutí testů

ikona video 20x100

 Řidiči, kteří nemají na silnici co pohledávat, bohužel patří ke každodenní činnosti strážníků. Den, kdy je hlídky městské policie neřeší, dnes už skutečně patří k výjimce.

Městská policie může ze zákona řidiče vozidla zastavit pouze v případě, páchá-li (dopustí-li se)nějakého přestupku. V centru Prahy hlídka zastavila řidiče, protože vjel do pěší zóny, aniž by k tomu měl oprávnění.

Třiatřicetiletý muž byl zmatený, tvrdil, že u sebe nemá doklady, ale na ověření totožnosti ochotně spolupracoval. Strážníci zjistili, že má vyslovený zákaz řízení. Dechová zkouška byla negativní, testu na drogy se řidič odmítl podrobit, protože prý večer kouřil marihuanu.

Čtyřiatřicetiletého řidiče zastavila hlídka z Prahy 12 kvůli poškozenému přednímu oknu a telefonování za jízdy. I v jeho případě strážníci zjistili, že má zákaz řízení. Muž se je ale snažil vyfoceným dokumentem v mobilu přesvědčit, že ho má již zrušený. Strážníci situaci opětovně prověřili, ale k jeho smůle se znovu potvrdilo, že má zákaz stále platný. Následně odmítnul dechovou zkoušku.

Dalšího řidiče na Praze 12 strážníci řešili kvůli nesvítícímu světlu u registrační značky. Při kontrole dokladů hlídka vznesla na 43letého muže dotaz ohledně požití alkoholu či drog. Muž se přiznal, že dva dny zpět užil Pervitin. Požití drog potvrdil následně provedený test.
Řidič je povinen se na výzvu policisty nebo strážníka podrobit testu na alkohol či drogy. V případě odmítnutí, se dopustí přestupku, za který mu ve správním řízení hrozí pokuta ve výši 25.000 až 75 000 Kč, 6 trestných bodů a navíc i zákaz řízení motorových vozidel po dobu 18 měsíců až 3 let.

Porušili jste vědomě zákaz řízení? Dopouštíte se trestného činu. Za přečin maření úředního rozhodnutí hrozí vězení až na 2 roky, peněžitý trest a zákaz řízení na 1 až 10 let. Řidiči se taktéž přičtou 4 body do bodového systému.

Mapa obvodních ředitelství Městské policie hl. m. Prahy