titulka led 2018Co se stane, když se pod Vámi prolomí led a Vy spadnete do vody, jejíž teplota má pár stupňů nad nulou? Co se děje s tělem, když dojde k takovému termickému šoku? Co použít jako záchranný prostředek k vyproštění takto zapadlého člověka? Vrhnout se bezmyšlenkovitě k tonoucímu a pokusit se o záchranu? Jak využít improvizované prostředky? Jak dlouho vůbec člověk vydrží v ledové vodě a jaké jsou správné techniky vyproštění takových osob? To jsou jen některé problémy, které musí řešit v rámci pravidelného školení LED strážníci Poříčního útvaru Městské policie hl. m. Prahy.

Od počátku vzniku tohoto útvaru MP Praha je pravidlem, že v zimních měsících jsou všichni členové účastníky výcviku na ledových plochách. Hlavní tematikou je samozřejmě prolomení ledu a propad osoby do vody a řešení takto vzniklé situace. Tento rok není výjimkou. Letos, stejně jako v letech minulých, vše probíhá pod taktovkou Vodní záchranné služby a jejich zkušených instruktorů. Je nutné ovšem napsat, že personální obměna tohoto útvaru není veliká a tak mnoho strážníků má na ledu srovnatelné zkušenosti jako samotní instruktoři. Ovšem opakování je matka moudrosti a tak i ti nejzkušenější jdou v neoprenech do ledové vody a opět zkoušejí nácvik. Letos se k samotné ledové vodě přidalo i velmi chladné počasí, kdy teplota vzduchu klesla pod mínus patnáct stupňů Celsia a k tomu pocitovou teplotu výrazně snižoval i studený a suchý nárazový vítr.

Strážníci zkoušeli vyproštění osob prostřednictvím např. žebříku, prosté vyproštění, pomocí lodi a podobně. Výcvik ovšem nemá jen praktickou, ale i teoretickou část, kde se věnuje pozornost poskytování první pomoci – např. krvácení, podchlazení či resuscitaci.

Letos byly podmínky opravdu extrémní, a tak se strážníci v neoprenech a vestách v podstatě chodili do studené vody ohřát. Stačilo pár minut na studeném vzduchu a na člověku se vytvořila ledová krusta. A tak člověka na závěr napadá snad jen ohraná věta – těžko na cvičišti, lehko na bojišti. I když si to bojiště v podstatě nikdo nepřeje.

Foto + video: MP Praha

 

Vložte registrační značku (SPZ) vozidla.
Například 1L2 3456, AHP 50-25

RZ:

 

Zadejte název ulice, popř. i číslo popisné:
Například Biskupcova 2

Pražský strážnik

 

titulka ps kveten 2018

V novém čísle vás seznámíme s činností strážníků na Praze 15, podíváme se do vojenského muzea v Lešanech, připomeneme si Pomněnkový den a mnoho dalšího...

archiv (od roku 2004)